Co jeśli impreza nie wypali?

Wszystko ładnie pięknie ale wiemy przecież, że w życiu rzeczywistym zdarzają się niekiedy sytuacje w których wyjazdy wakacyjne są odwoływane przez organizatora. Co nas chroni w takiej sytuacji?

Pewnie pamiętacie niedawną, ale głośną sprawę zamknięcia kilku dużych biur podróży w trakcie których nasi rodacy wypoczywający słodko za granicą doznali szoku, że ich wypoczynek jest przerwany? Tak biura podróży jak każda inna firma czasem splajtują i zgodnie z regułą przezorny zawsze ubezpieczony warto pamiętać o gwarancji turystycznej. My jako klienci nie musimy wykupywać żadnej tego typu gwarancji, jednak każda szanująca się firma która chce zyskać miano zaufanej zapewnia swoim klientom gwarancje turystyczną która wręcz powinna być opublikowana na stronie internetowej takiego biura podróży w zakładce „o nas”, „o firmie”, lub jednej z tego typu zakładek informacyjnych.

Przed czym chroni nas gwarancja turystyczna?

  • zapewnia pokrycie kosztów powrotu dzieci z kolonii do miejsca wyjazdu (powrotu)
  • zwrot wpłat za wyjazd w przypadku niezorganizowania kolonii
  • zwrot części wpłat za wyjazd który nie zostanie zorganizowany zgodnie z ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 o usługach turystycznych (Dz. U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2268, z późn. zm.).

Przekładając więc na język rozumiały dla każdego człowieka … taka gwarancja zapewnia nam, że w wypadku przerwania kolonii nasze dzieci wrócą na miejsce bezpiecznie bez żadnych dopłat. Koszt powrotu jest pokrywany przez ubezpieczyciela. Podobnie sytuacja wygląda jeśli biuro podróży weźmie pieniążki, a z jakiś przyczyn (np. upadek firmy) nie zorganizuje kolonii. Wtedy również wpłacone pieniążki są nam zwracane przez ubezpieczyciela. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ jak pokazuje życie takie sytuacje się zdarzają. Nie wybierajmy więc pod żadnych pozorem nie wysyłajmy naszych dzieci na kolonie poprzez firmę która takiej gwarancji nie posiada.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.